Romantyczne skalne miasto z niebiańskim wybrzeżem – tak najkrócej można opisać Polignano a Mare. 

Miasteczko położone jest w rejonie urokliwej Apulii, czyli na tak zwanym obcasie południowych Włoch. 


Obszar Apulii jest jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech.

Skalne wybrzeża z krystalicznie czystą wodą, rosnące wszędzie drzewa oliwkowe, małe białe miasteczka ulokowane niedaleko od siebie – To wszystko rozsławiło Apulię na cały świat.

Drzewa oliwkowe na trasie do Polignano
Alberobello – jedno z najbardziej znanych miasteczek Apulii


Do Polignano bardzo łatwo można się dostać z Polski. Wystarczy wsiąść w samolot do Bari, który w liniach lotniczych Ryanair potrafi kosztować nawet 108zł w jedną stronę, a 235zł w dwie strony! (Wylot z Krakowa) 


Kiedy przyleci się już do Bari, można wypożyczyć samochód na lotnisku – tak jak ja to zrobiłam – lub przejechać pociągiem do wybranego miasteczka Apulii. Stacja PKP znajduje się pod samym lotniskiem (ok. 200m), co sprawia, że komunikacja między włoskimi miastami staje się niezwykle prosta. Do Polignano jest tylko jedna stacja do przejechania, więc po wylądowaniu na lotnisku i przejechaniu do stacji głównej (Bari Centrale) dostaniecie się tam nawet w godzinę! (Średnio dystans z centrum Bari do Polignano zajmuje 38 minut, bilet kosztuje od 1,80 euro, jeśli kupi się go z wyprzedzeniem, a normalnie 2,5 euro – poniżej podaję Wam stronę do sprawdzenia miejscowych pociągów: LINK ) 

POLIGNANO A MARE


W Polignano największe wrażenie robi kamienista plaża wciśnięta miedzy strzeliste skalne wybrzeże. Bezpośrednio nad plażą usytuowane jest stare miasto, którego zwarta jasna zabudowa wznosi się wysoko w górę. 


Umówmy się, kiedy stoi się na tych wielkich skałach przy wzburzonym morzu, obserwując błękitną wodę laguny z miasteczkiem w tle, ciężko się nie zachwycić. Pewnie dlatego jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Apulii. 


Plaża jest dostępna dla każdego zwiedzającego. Można tu rozłożyć swój ręcznik i wykąpać się razem z tłumem turystów albo podziwiać ludzi skaczących ze skalnego urwiska do wody. Miasto oferuje też wiele sprzętów wodnych, dzięki którym można wypłynąć z zatoki i cieszyć się nieskończonymi widokami błękitu. 


Oprócz niebiańskiego wybrzeża naprawdę urokliwe jest samo centrum starego miasta. Kiedy wchodzi się w te wiekowe wysokie kamienice, przechodzi obok kolorowych straganów i małych włoskich knajpek, robi się naprawdę bajkowo. 


Przechodząc przez wiekową bramę starego miasta i idąc na północ, dojdziecie do małego pustego placu skąd można zrobić ładne zdjęcia kamienistej zatoce. Jest tam też wspaniały panoramiczny widok na morze, więc jak ktoś lubi przestrzenie to może usiąść w restauracji  na placu i czegoś skosztować. 


Polignano jest świetnym miejscem na wypad z ukochanym. Miasto oferuje niesamowicie czarowne miejsca na kolację np. w klimatycznych otworach skalnych wybrzeża. Zamieszkać można w wiekowych kamienicach starego miasta lub w hotelach usytuowanych przy samym morzu i tam trwać z kimś bliskim w radości chwili zachodzącego słońca. 

Park znajdujący się naprzeciwko kamienistej plaży


Włoskie pizze, kawy, desery, makarony na pewno dodają smaku temu miejscu. Bo czy jest na świecie wspanialszy wynalazek niż tradycyjnie wypalana w piecu Włoska Pizza? 🙂 🙂 🙂 Może jeszcze klasyczny deser włoski jak np. Tiramisu, wypity w akompaniamencie mrożonej kawy, zaserwowany w upalny dzień przy samym morzu mógłby się z nią równać…


Kto raz zakosztował w tych włoskich przysmakach, pewnie już zawsze będzie wracał. Jeśli i Wy czasem tęsknicie za tym włoskim czarem małych miasteczek, to ten kilkudniowy wypad do Polignano może być idealny właśnie dla Was.

Dostępność lotów i łatwość z jaką można znaleźć się przy samym morzu i rozkoszować się zupełnie innym widokiem niż w Polsce na pewno przyciągnie tam jeszcze wielu poszukujących piękna turystów z całego świata. 

zdj. skalnego wybrzeża, autor Magdalena Barcik Budzowska